21. 10. 2024 | Doba čítania: 4 minúty
Ak plánujete predať pozemok, o ktorom ste si mysleli, že je vo vašom vlastníctve alebo ste sa rozhodli odkúpiť susedov pozemok, či uskutočniť investičnú alebo developerskú činnosť, môže sa vám samotný proces kúpy alebo predaja vo veľkej miere skomplikovať, pokiaľ natrafíte na pozemok neznámeho alebo nezisteného vlastníka.
Čo hovorí zákon?
- neznámi vlastníci sú tí vlastníci, o ktorých nie sú známe údaje ako miesto trvalého pobytu alebo sídlo, s tým, že najčastejšie je na liste vlastníctva uvedené iba meno a priezvisko,
- nezistení vlastníci sú tí vlastníci, o ktorých nie je známy žiadny identifikačný údaj a na liste vlastníctva je v časti B uvedené “nezistený vlastník”,
- aby pozemky nezistených a neznámych vlastníkov neboli úplne nevyužité, vykonáva ich správu Slovenský pozemkový fond, pokiaľ ide o poľnohospodárske pozemky a Lesy Slovenskej republiky, štátny podnik, pokiaľ ide o lesné pozemky.
AKO TAKÝCHTO VLASTNÍKOV IDENTIFIKOVAŤ?
Na to, aby bolo možné pozemok nezisteného vlastníka scudziť, je potrebné takúto osobu najprv identifikovať a následne ju alebo jej právneho nástupcu zapísať ako vlastníka do katastra nehnuteľností. V procese identifikácie vlastníka pozemku sa možno stretnúť s viacerými situáciami, z ktorých niektoré si priblížime v tomto článku.
1. Žijúci neznámy vlastník
V prípade, ak ide o žijúceho neznámeho vlastníka, ktorý má na liste vlastníctva uvedené iba meno a priezvisko, je potrebné príslušnému Okresnému úradu, katastrálnemu odboru predložiť doklad preukazujúci ďalšie identifikačné údaje. Takýmito listinami môžu byť napr. overené fotokópie občianskych preukazov, rodných listov, sobášnych listov, a pod.
Môže sa však vyskytnúť situácia, že v danej obci sa nachádza viacero osôb s rovnakým menom a ani predložené doklady neposkytnú hodnoverný dôkaz o vlastníkovi a jeho práve k danému pozemku. V záujme predchádzania chybnému zápisu si zamestnanec Okresného úradu môže v takom prípade vyžiadať aj listinu, ktorou daná osoba nadobudla nehnuteľnosť podľa údaja uvedeného v pozemkovoknižnej vložke (ekvivalent súčasného listu vlastníctva). Takáto listina sa však s najväčšou pravdepodobnosťou nebude nachádzať v zbierke listín príslušného Okresného úradu, a v takom prípade je vhodné obrátiť sa so žiadosťou o dopyt na príslušné archívy, ako napr. archívy obcí, krajov, súdov, štátnych organizácií a pod, ktoré by uvedenou listinou mohli disponovať.
2. Zomretý neznámy vlastník
Ak je na liste vlastníctva uvedené meno a priezvisko osoby, ktorá už nežije, je potrebné v prvom rade vlastníka vyššie uvedeným postupom identifikovať a následne zistiť, či bol pozemok predmetom dedičského konania. Môže nastať situácia, že dedičstvo sa prejednalo, ale rozhodnutie nebolo zapísané do pozemkovej knihy, resp. katastra nehnuteľností. Informáciu o dedičskom konaní je možné zistiť na príslušnom okresnom súde, nakoľko súdy okrem iného archivujú aj spisy bývalých štátnych notárstiev, ktoré prejednávali dedičstvá do roku 1992. Ak pozemok nebol predmetom dedičstva, je potrebné podať na okresný súd návrh na prejednanie novoobjaveného dedičstva.
3. Nezistený vlastník
V prípade, ak sa v časti B listu vlastníctva nachádza iba poznámka “nezistený vlastník”, vyriešenie situácie je o čosi komplikovanejšie. V prvom rade je vhodné podať na Okresný úrad, katastrálny odbor, v ktorého obvode sa nachádza príslušný pozemok, žiadosť o nahliadnutie do pozemkovej knihy. V pozemkovej knihe je potrebné hľadať zápis, ktorý by sa vzťahoval k danému pozemku. Ak sa vám podarí nájsť zápis o titule nadobudnutia alebo o inej relevantnej listine, napr. údaj o Čd. (číslo denníka) označujúci rozhodnutie súdu, ktorým sa schvaľovala napr. prevodová zmluva, prídelová listina alebo rozhodnutie o konfiškácií majetku, je vhodné požiadať Okresný úrad o vyhotovenie kópie pozemkovoknižnej vložky. Na základe čísla titulu nadobudnutia alebo inej listiny je následne možné kontaktovať príslušné archívy uvedené vyššie alebo taktiež Slovenský národný archív, ktorý archivuje listiny k reštitučným konaniam, znárodneniu a konfiškácií majetku.
V každej z vyššie popísaných situácií, je potrebné získané listiny preukazujúce vlastnícke právo a identifikáciu vlastníka predložiť Okresnému úradu, katastrálnemu odboru, a to spolu so žiadosťou o vykonanie záznamu. Dávame však do pozornosti, že na účely prevodu pozemku nestačí zistiť vlastníka len v určitej časti historickej vlastníckej štruktúry, ale je potrebné dopátrať sa k osobe, ktorej aktuálne svedčí vlastnícke právo k danému pozemku.
Ako Vám pomôžeme
Kto sme?
Náš tím tvoria advokáti a právnici so špecializáciou na realitné právo a tiež geodeti, znalci, projektanti, ekonomickí analytici a realitní poradcovia. Spájame znalosti a skúsenosti pri riešení aj tých náročnejších situácií.
Tím vedie JUDr. Mojmír Plavec, PhD., RSc.
advokát
Dohodnite si bezplatnú konzultáciu
Už prvá konzultácia môže pomôcť k vyriešeniu Vášho problému. Konzultácia prebieha osobne alebo dištančne – telefonicky či cez rôzne platformy: