23. 09. 2024 | Doba čítania: 3 minúty
Ak predávate nehnuteľnosť, pričom splatnosť kúpnej ceny je dlhšia a máte obavy, či Vám kupujúci túto kúpnu cenu bude schopný uhradiť, môžete s kupujúcim uzavrieť záložnú zmluvu. Podstata záložného práva spočíva v tom, že ak dlžník nebude schopný splniť svoj dlh, veriteľ sa môže uspokojiť so zálohu (napr. speňažením nehnuteľnosti).
VZNIK A ZRIADENIE ZÁLOŽNÉHO PRÁVA
Úvodom treba dať do pozornosti, že právny poriadok rozlišuje medzi zriadením a vznikom záložného práva. Záložné právo k nehnuteľnosti sa zriaďuje okrem iného záložnou zmluvou a v takom prípade vzniká až zápisom do katastra nehnuteľností.
Záložným právom možno zabezpečiť tak peňažnú, ako aj nepeňažnú pohľadávku, pričom môže ísť o už existujúcu pohľadávku alebo pohľadávku, ktorá vznikne v budúcnosti.
ZMLUVA O ZRIADENÍ ZÁLOŽNÉHO PRÁVA
Predmetnú zmluvu uzatvára záložný veriteľ so záložcom. Záložný veriteľ je vo vyššie uvedenom prípade predávajúci a záložca je vlastník nehnuteľnosti (môže ale nemusí to byť kupujúci). V záložnom vzťahu vystupuje ešte jeden subjekt, a to záložný dlžník, teda ten, kto má dlh voči veriteľovi (vo vyššie spomínanom príklade je to kupujúci, ktorý je povinný zaplatiť kúpnu cenu predávajúcemu).
Záložná zmluva musí mať písomnú formu a musí obsahovať nasledovné náležitosti:
- označenie zmluvných strán
- označenie predmetu zálohu (nehnuteľnosti)
- označenie pohľadávky, ktorá zabezpečuje záložné právo– napr. pohľadávka z kúpnej zmluvy na zaplatenie kúpnej ceny
- označenie hodnoty zabezpečenej pohľadávky alebo určenie najvyššej hodnoty istiny, do ktorej sa pohľadávka zabezpečuje – napr. výška nesplatenej kúpnej ceny.
Okrem vyššie uvedených podstatných náležitostí odporúčame do zmluvy zakomponovať aj iné ustanovenia, ako napr.:
- spôsob ocenenia predmetu zálohu
- spôsob nakladania s nehnuteľnosťou počas trvania záložného práva
- či existuje povinnosť poistiť nehnuteľnosť
- spôsob výkonu záložného práva
- súčinnosť zmluvných strán pri výkone záložného práva
- trvanie záložného práva.
VÝKON ZÁLOŽNÉHO PRÁVA
Začatie výkonu záložného práva je záložný veriteľ povinný oznámiť záložcovi a dlžníkovi.
Ak je záložné právo zapísané v katastri nehnuteľností, záložný veriteľ je povinný jedno vyhotovenie oznámenia o začatí výkonu záložného práva zaslať príslušnému okresnému úradu, ktorý začatie výkonu záložného práva vyznačí v katastri nehnuteľností.
Záložný veriteľ môže záloh (nehnuteľnosť) jedine speňažiť, t.j. predať. Speňaženie sa uskutočňuje buď spôsobom dohodnutým v záložnej zmluve alebo prostredníctvom dražby. Účelom speňaženie je získanie peňažných prostriedkov na úhradu veriteľovej pohľadávky. Ak výťažok z predaja zálohu bude prevyšovať zabezpečenú pohľadávku, je záložný veriteľ povinný vydať záložcovi hodnotu z predaja, ktorá prevyšuje zabezpečenú pohľadávku po odpočítaní účelne a nevyhnutne vynaložených nákladov, ktoré boli spojené s výkonom záložného práva.
Potrebujete pomôcť s vypracovaním alebo s pripomienkovaním záložnej zmluvy? Objednajte si u nás bezplatnú konzultáciu.
Ako Vám pomôžeme
Kto sme?
Náš tím tvoria advokáti a právnici so špecializáciou na realitné právo a tiež geodeti, znalci, projektanti, ekonomickí analytici a realitní poradcovia. Spájame znalosti a skúsenosti pri riešení aj tých náročnejších situácií.
Tím vedie JUDr. Mojmír Plavec, PhD., RSc.
advokát
Dohodnite si bezplatnú konzultáciu
Už prvá konzultácia môže pomôcť k vyriešeniu Vášho problému. Konzultácia prebieha osobne alebo dištančne – telefonicky či cez rôzne platformy: