Právne diagnózy
Články o právnych problémoch nehnuteľností a ich riešeniach
Register tém
Právne diagnózy nehnuteľností #36
Nie každé vlastníctvo nehnuteľnosti vzniká kúpou či dedením. Existuje aj právny mechanizmus nazývaný vydržanie, na základe ktorého je možné nadobudnúť vlastnícke právo. Tento proces však nie je automatický a vyžaduje splnenie viacerých zákonných kritérií. V článku sa pozrieme na to, čo vydržanie znamená, aké sú jeho hlavné podmienky a na čo si dať pozor, ak o ňom uvažujete.
Právne diagnózy nehnuteľností #35
Predaja nehnuteľnosti je významný krok, pri ktorom sa mnohí majitelia rozhodujú, či sa doň pustia sami alebo oslovia realitného makléra. Hoci predaj bez realitnej kancelárie môže ušetriť peniaze, prináša so sebou aj množstvo povinnosti a rizík. V článku sa pozrieme na obe možnosti predaja a na čo si dať pozor, aby bol predaj úspešný a bezpečný.
Právne diagnózy nehnuteľností #34
Prenájom bytu predstavuje právny vzťah, ktorý je potrebné riade upraviť, aby boli zrejmé práva a povinnosti prenajímateľa a nájomcu. Hoci zákon umožňuje prenajať byt aj bez písomnej nájomnej zmluvy, takýto postup so sebou nesie značné riziká. Tento článok sa zameriava na rozdiely medzi zákonmi upravujúcimi nájom bytu, poukazuje na nevýhody ústnej nájomnej zmluvy a vysvetľuje, prečo je písomná zmluva nevyhnutná na predchádzanie sporom a zabezpečenie právnej istoty.
Právne diagnózy nehnuteľností #33
Prenájom nehnuteľnosti môže byť dobrým spôsobom, ako si zabezpečiť pasívny príjem, no nesie so sebou určité riziká. Kľúčom k úspešnému prenájmu je dôkladná príprava a pochopenie právnych pravidiel, ktoré chránia zmluvné strany. Len správny prístup a prevencia dokážu minimalizovať komplikácie spojené s problémovými nájomcami.
Právne diagnózy nehnuteľností #32
Na internete môžete nájsť veľké množstvo zmlúv, ktoré sa Vám na prvý pohľad môžu zdať ako rýchle a lacné riešenie. Prečo sa však takýmto zmluvám vyvarovať?
Právne diagnózy nehnuteľností #31
Pri kúpe, či predaji nehnuteľnosti je jedným z kľúčových faktorov správne vypracovanie kúpnej zmluvy. Táto zmluva predstavuje základný právny dokument, ktorý nielenže definuje práva a povinnosti zmluvných strán, ale slúži aj ako základ pre zápis vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.
Právne diagnózy nehnuteľností #30
Poznámky a ťarchy zapísané na iste vlastníctva vedia mať výrazný vplyv pri rozhodovaní o kúpe či predaji nehnuteľnosti. Osobám, ktoré nahliadnu do listu vlastníctva, poskytujú rôzne spektrum informácií o nehnuteľnostiach a ich vlastníkoch.
Právne diagnózy nehnuteľností #29
Darovali Vaši rodičia počas svojho života Vám alebo Vášmu súrodencovi nehnuteľnosť alebo inú hodnotnú vec a neviete, či to nejakým spôsobom ovplyvní výsledok dedičského konania a veľkosť Vášho dedičského podielu?
Právne diagnózy nehnuteľností #28
Ak vlastníte spoluvlastnícky podiel na tzv. spoločnej nehnuteľnosti, ktorý ste sa rozhodli previesť, prípadne máte záujem o nadobudnutie takéhoto podielu, je potrebné vziať do úvahy viaceré osobitosti spájajúce sa s týmto typom spoluvlastníctva.
Právne diagnózy nehnuteľností #27
Na to, aby bolo možné pozemok nezisteného vlastníka scudziť, je potrebné takúto osobu najprv identifikovať a následne ju alebo jej právneho nástupcu zapísať ako vlastníka do katastra nehnuteľností.
Právne diagnózy nehnuteľností #26
Byt možno prenajať buď podľa zákonnej úpravy obsiahnutej v Občianskom zákonníku alebo v zákone o krátkodobom nájme bytu. Krátkodobý nájom bytu je nájom založený nájomnou zmluvou, ktorá obsahuje zákonné náležitosti a na základe ktorej nájom vrátane jeho predĺžení trvá najviac 6 rokov.
Právne diagnózy nehnuteľností #25
Ak predávate nehnuteľnosť, pričom splatnosť kúpnej ceny je dlhšia a máte obavy, či Vám kupujúci túto kúpnu cenu bude schopný uhradiť, môžete s kupujúcim uzavrieť záložnú zmluvu.
Právne diagnózy nehnuteľností #24
Ak ste sa rozhodli predať alebo kúpiť nehnuteľnosť, ktorá je kultúrnou pamiatkou, je potrebné rešpektovať postup upravený zákonom č. 49/2002 z. z. o ochrane pamiatkového fondu.
Právne diagnózy nehnuteľností #23
Chceli by ste prechádzať cez cudzí pozemok? Máte záujem o zriadenie vecného bremena doživotného bývania? Alebo potrebujete pomôcť so zánikom vecného bremena?
Právne diagnózy nehnuteľností #22
Zákon o majetku obcí rozlišuje tri spôsoby, akými je možné previesť obecný majetok, a to na základe obchodnej verejnej súťaže, dobrovoľnou dražbou alebo priamym predajom.
Právne diagnózy nehnuteľností #21
Je Váš rodinný dom zbytočne veľký a časť z neho by ste chceli ako byt predať alebo prenajať? Zvažujete investíciu v podobe kúpy rodinného domu, jeho rozdelenia na bytové jednotky a následného predaja jednotlivých bytov?
Právne diagnózy nehnuteľností #20
V prípade, že dôjde k zásahu do vlastníckeho práva, má vlastník nehnuteľnosti viaceré možnosti ako svoje vlastnícke právo chrániť. Tieto prostriedky ochrany možno rozdeliť na všeobecné a osobitné prostriedky.
Právne diagnózy nehnuteľností #19
Kúpili ste nehnuteľnosť a chceli by ste odstúpiť od kúpnej zmluvy? Alebo ste nehnuteľnosť predali a máte záujem ukončiť kúpnu zmluvu?
Právne diagnózy nehnuteľností #18
Darovali ste svoju nehnuteľnosť a chceli by ste ju získať späť? Správal sa k Vám obdarovaný neúctivo a uvažujete o tom ako sa domôcť vrátenia daru?
Právne diagnózy nehnuteľností #17
Neboli ste účastníkom dedičského konania, hoci by ste mali dediť či už na základe zákona alebo závetu?
Právne diagnózy nehnuteľností #16
Prenajímate nehnuteľnosť a nájomca sa po skončení nájmu odmieta vysťahovať? Prestal s Vami komunikovať a neviete ako ďalej postupovať?
Právne diagnózy nehnuteľností #15
Kúpil Váš manžel/manželka nehnuteľnosť zo spoločných peňazí, avšak na liste vlastníctve je zapísaný ako výlučný vlastník?
Právne diagnózy nehnuteľností #14
Vynaložili ste finančné prostriedky do prerábky partnerovho bytu a chceli by ste ich po rozchode späť? Alebo ste opravili rodičovský dom a neviete ako sa domôcť vrátenia peňazí?
Právne diagnózy nehnuteľností #13
Zistili ste, že Vaši rodičia, manžel, či akýkoľvek iný poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť, ktorá nebola predmetom dedičského konania?
Právne diagnózy nehnuteľností #12
Podstatou zmluvného predkupného práva je, že kupujúci si kupuje nehnuteľnosť s výhradou, že ak sa ju niekedy v budúcnosti rozhodne predať alebo inak scudziť, tak je povinný ju najskôr ponúknuť …
Právne diagnózy nehnuteľností #11
Užívate niekoľko rokov pozemok a máte za to, že ste ho vydržali? Neviete ako postupovať, aby ste sa stali vlastníkom nehnuteľnosti na základe inštitútu vydržania?
Právne diagnózy nehnuteľností #10
Podielové spoluvlastníctvo predstavuje vlastnícky vzťah minimálne dvoch osôb k tej istej veci. Základným charakteristickým znakom podielového spoluvlastníctva je spoluvlastnícky podiel …
Právne diagnózy nehnuteľností #9
Kúpa nehnuteľností „z papiera“ má svoje pozitíva (napr. úplne nová nehnuteľnosť, nižšia cena v úvodných fázach projektu) a, samozrejme, aj negatíva. Kupujúci nikdy nemá istotu …
Právne diagnózy nehnuteľností #8
Odstúpili ste od kúpnej zmluvy a potrebujete docieliť, aby vás kataster opäť zapísal na list vlastníctva alebo aby vám predávajúci vrátil kúpnu cenu?
Právne diagnózy nehnuteľností #7
Predal iný spoluvlastník svoj spoluvlastnícky podiel bez toho, aby Vám ho najskôr ponúkol na odkúpenie? Alebo Vám podiel síce ponúkol, avšak za vyššiu cenu ako ho následne predal?
Právne diagnózy nehnuteľností #6
Vlastníte pozemok a na jednom liste vlastníctva ste zapísaný ako vlastník vy a na inom liste vlastníctva niekto iný? Ste majiteľom pozemku parcely registra „C“, ktorá sa prekrýva s parcelou registra „E“, ktorej majiteľom je iná osoba? Ide o tzv. duplicitné vlastníctvo, ktorého možnosti riešenia si objasníme v tomto príspevku.
Právne diagnózy nehnuteľností #5
Vlastníte stavbu, ale nevedie k nej žiadna prístupová cesta? Sused vám nechce dovoliť prechod cez jeho pozemok a vy nemáte inú možnosť ako sa dostať k svojmu domu? V tomto príspevku si bližšie objasníme čo sa dá v takej situácií robiť.
Právne diagnózy nehnuteľností #4
Ak sa kupujúci rozhodne kúpiť nehnuteľnosť, očakáva, že stav nehnuteľnosti bude zodpovedať jeho predstavám a samozrejme zaplatenej kúpnej cene. Avšak čo v prípade, ak sa na nehnuteľnosti objaví vada? Za aké vady zodpovedá predávajúci? A aké má kupujúci práva voči predávajúcemu? To všetko Vám objasníme v tomto článku.
Právne diagnózy nehnuteľností #3
V praxi sa v Realitnej klinike pri oprave a pripomienkovaní prevodových zmlúv stretávame s mnohými nedostatkami, vrátane tých, ktoré na prvý pohľad pôsobia neškodne, ale dokážu neskôr stranám významne znepríjemniť život. Toto je výber tých najčastejších.
Právne diagnózy nehnuteľností #2
Vlastníte pozemok a zistili ste, že na ňom stojí cudzia stavba ? Alebo si Vaši susedia postavili prístavbu na Váš pozemok bez Vášho súhlasu a neviete čo v takej situácii robiť ? V tomto príspevku si priblížime ako je možné daný stav vyriešiť.
Právne diagnózy nehnuteľností #1
Vlastníte pozemok a na jednom liste vlastníctva ste zapísaný ako vlastník vy a na inom liste vlastníctva niekto iný? Ste majiteľom pozemku parcely registra „C“, ktorá sa prekrýva s parcelou registra „E“, ktorej majiteľom je iná osoba? Alebo ste spoluvlastníkom pozemku, ktorý má v súčte viac spoluvlastníckych podielov ako je celok (1/1)? Ide o tzv. duplicitné vlastníctvo, ktorého možnosti riešenia si objasníme v tomto príspevku.